Wiele budynków jednorodzinnych posiada niskie strychy nieużytkowe, które w dzisiejszych czasach zaczyna się przerabiać i adaptować na pomieszczenia mieszkalne.
Taka operacja związana jest z podniesieniem ścian kolankowych, montażem ścian szczytowych jak i słupków podporowych oraz budową nowego dachu.
Każda firma dekarska ma inną technologię wykonywania tych robót.
Chciałbym przedstawić tzw. technologię bezpiecznego podnoszenia „DACH NAD DACHEM” .
Niebezpieczeństwo zalania pomieszczeń mieszkalnych przy tego rodzaju pracach, wymusiło na nas wymyślenie tejże nowatorskiej technologii.
Polega ona na tym, że nowy dach jest budowany nad starym dachem, a stary służy za ochronę podczas prac, przy opadach deszczu czy śniegu, a równocześnie staje się bezpiecznym podestem dla pracowników.
Przy takim wykonywaniu robót starego dachu nie rozbieramy, tylko przycinamy końcówki dachu z przodu , tak ,że stary dach pozostaje w stanie praktycznie nienaruszonym, co pozwala na wykonanie całej więźby z połaci starego dachu.
Przycięte końcówki starej więźby zostają podparte drewnianymi stojakami, a pod nową przednią podwaliną zostaje wypuszczona spod starego poszycia papa zabezpieczająca, poza mury zewnętrzne. Otwory na nowe słupy podporowe w starym dachu np. z gontu bitumicznego są zabezpieczane za pomocą papy termozgrzewalnej, która jest zgrzana na połaci starego dachu do gontu, a na słupkach zostaje przybita za pomocą gwoździ papowych. Takie uszczelnienie daje nam prawie 100% pewność, że podczas ewentualnych opadów deszczu, woda w punktach wystawienia słupków nie wedrze się do środka budynku.
Po wykonaniu więźby i przykryciu jej folią paroprzepuszczalną wyciągamy kominy do połaci nowego dachu, wykonując te roboty wciąż z dachu starego.
Po tych pracach bezpiecznie rozbieramy stare pokrycie i konstrukcję, nawet w dni deszczowe, kiedy to nie można nic robić na połaci nowego dachu . Montujemy później boczne ściany szczytowe obkładając je, jak i również ściany kolankowe – płytami OSB.
Zaletą tej technologii jest to, iż nie rozbieramy na wstępie starego dachu, jak czynią to inne firmy, które na okres wykonania nowej więźby muszą go ciągle zabezpieczać tymczasowymi i niestabilnymi zadaszeniami przy użyciu plandek, co nie raz przy silnych wiatrach i opadach jest bardzo niebezpieczne, bowiem grozi zalaniem pomieszczeń mieszkalnych wewnątrz budynku.
My zapewniamy dach nad głową przez cały okres prowadzenia robót – najpierw stary, a potem od razu nowo wybudowany.
Przy tak prowadzonych pracach Inwestor i Jego Rodzina mogą spać spokojnie i czuć się bezpiecznie.
Najnowsze komentarze