Od wielu lat stosujemy papy zgrzewalne doskonalej jakości różnych firm, ale prawie w 90% korzystamy i polecamy niepowtarzalną papę firmy ICOPAL i NEXLER. Papy te produkowane są z asfaltu modyfikowanego elastomerem typu SBS co oznacza w tego rodzaju papach długi okres starzenia sięgający kilkudziesięciu lat, ponadto pokrycia z pap modyfikowanych nie podlegają konserwacji PRZEZ CAŁY OKRES UŻYTKOWANIA. Również zaletą tych pap jest elastyczność nawet w niskich temperaturach, dlatego można je układać praktycznie przez cały rok.
Wszystkie papy z ICOPALA I NEXLERA posiadają dokumenty dopuszczające do stosowania w budownictwie.
Przed przystąpieniem do wykonania pokryć dachowych w technologii pap zgrzewalnych zawsze pamiętamy o pewnych zasadach, których to przestrzeganie jest bardzo istotne aby prawidłowo wykonać pokrycie i tym samym zagwarantować bezawaryjne funkcjonowanie tegoż pokrycia przez kilkadziesiąt lat.
1. Przed przystąpieniem do wykonywania nowego pokrycia lub remontu starego, zapoznajemy się ze stanem dachu i odpowiednich rezultacie ostatecznie dokonujemy wyboru odpowiednich materiałów oraz podejmujemy decyzję o konieczności wentylacji (szczególnie przy remoncie starych pokryć papowych).
2. Przed przystąpieniem do prac mierzymy dach, sprawdzamy wielkości spadków, ilość przerw dylatacyjnych, ilość spustów, rysujemy kształty obróbek blacharskich itd. Stworzenie dokładnego planu działania pozwala nam na optymalne wykorzystanie materiałów.
3. Prace z użyciem pap asfaltowych zgrzewalnych modyfikowanych SBS prowadzimy zgodnie z technologią w temperaturze nie niższej niż -5 stopni. Chociaż przepisy mówią też o zastosowaniu tych pap w niższych temperaturach pod warunkiem, że rolki będą magazynowane w pomieszczeniach ogrzewanych (ok. +20°C) i wynoszone na dach bezpośrednio przed zgrzaniem.
4. NIE zgrzewamy papy w przypadku mokrej, oblodzonej powierzchni dachu oraz podczas opadów.
5. Roboty dekarskie otwieramy poprzez zrywkę starego poszycia papowego (w przypadku remontu). Zrywkę wykonujemy przy użyciu specjalnej piły tarczowej, którą nacinamy kwadraty o wymiarach od 1m2 do 1,5m2 w zależności od ilości warstw starej papy. Ten przełomowy sposób zrywki starego poszycia który został wynaleziony przez właściciela firmy „Dachbud Iwaniak” ma niesamowicie dużo zalet, których nie ma przy zrywce za pomocą tradycyjnej siekiery.
Po pierwsze – po zrywce za pomocą piły ilość połamanych desek połaciowych równa się zeru (nie licząc nadgnitych z przyczyn nadmiernego zawilgocenia) w przeciwieństwie do dzielenia starej papy za pomocą siekiery, gdzie siła użyta do rozczłonkowania papy powoduje zniszczenie wielu desek, co uderza po kieszeni inwestora zwiększając koszty, a sposób ten niestety stosuje jeszcze większość firm dekarskich.
Po drugie – gdy o godzinie 7.00 rozpoczynamy cięcie starej papy to nie stawiamy na równe nogi całego domu naszego zleceniodawcy, bo piła równa się brzęczeniu ok. 5 szerszeni (żartobliwie ujęte) ale hałas jest nieporównywalnie mniejszy niż uderzenia siekierą, które niestety budzą nawet sąsiadów posesji obok.
Po trzecie na sufitach nie ma pęknięć, a przy siekierze może ich wystąpić wstrząsająca ilość.
Po czwarte – nie ma praktycznie wcale drobnych kawałków co znacznie ułatwia późniejsze sprzątanie i przyspiesza krycie papą podkładową (przy cięciu kawałków 1m x 1m swobodnie można 570 m2 średnio z 7 warstw papy upchać do trzech kontenerów, a przy użyciu siekiery wyjdzie nam i cztery ponieważ papa jest bardziej rozbita i rozczłonkowana co zwiększa jej objętość oczywiście zwiększając koszty chociaż w większości miast Śląska utylizacja liczona jest i tak od tony).
Po piąte – nie jesteśmy tak fizycznie wyczerpani, bo nie tracimy takiej ilości siły jak nasi konkurenci którzy używają siekier, co ostatecznie wpływa na naszą efektywność, wydajność, a co za tym idzie dotrzymanie terminu. Zrywamy tylko tyle papy danego dnia, aby móc powierzchnię zerwaną w tymże dniu zabezpieczyć papą podkładową (nigdy, powtarzam nigdy nie zalaliśmy, żadnego mieszkania naszych zleceniodawców). To tyle jeśli chodzi o nasz nowatorski sposób na zrywkę. Następnym etapem jest krycie papą podkładową, wykonanie obróbek blacharskich, rynien, wymurowanie kominów, montaż włazu dachowego itd.
6. Przy małych pochyleniach dachu do 10% papy układamy pasami równoległymi do okapu, przy większych spadkach pasami prostopadłymi do okapu (z uwagi na spowodowaną dużą masą możliwość osuwania się układanych pasów podczas zgrzewania). Minimalny spadek dachu powinien być taki, aby nawet po ugięciu elementów konstrukcyjnych umożliwiał skuteczne odprowadzenie wody. Z tego też względu nachylenie połaci dachowej nie powinno być mniejsze niż 1%, a zalecamy tam gdzie jest to możliwe przewidzieć większe spadki.
7. Zasadnicza operacja zgrzewania polega na rozgrzaniu palnikiem podłoża oraz spodniej warstwy papy wierzchniego krycia. Miarą jakości zgrzewa jest wypływ masy asfaltowej o szerokości 0,5-1,0 cm na co najmniej 60% długości zgrzewa. Brak wypływu masy asfaltowej świadczy o niefachowym zgrzaniu papy.
8. Arkusze papy układamy łącząc ze sobą na zakłady:
a) podłużny 8cm
b) poprzeczny 12-15cm
Zakłady powinny być wykonane zgodnie z kierunkiem spływu wody. Zawsze na wypływy masy asfaltowej sypiemy posypkę w kolorze pokrycia w celu poprawienia estetyki dachu czego nie robi 80% naszej konkurencji.
Podłoże betonowe
Przed przystąpieniem do robót pokrywczych gruntujemy podłoże roztworem asfaltowym np. ICOPAL WATER
Podłoże drewniane
Wykonujemy z desek o grubości zapewniającej sztywność podłoża przy danym rozstawie krokwi najczęściej stosuje się deski o grubości od 22-32 mm. Całkowicie zabronione jest bezpośrednie zgrzewanie papy na poszycie drewniane; konieczne jest zamocowanie mechaniczne papy podkładowej za pomocą gwoździ papowych ocynkowanych.
Zasady wentylacji pokrycia dachowego
Przy renowacji większości dachów i przy wykonywaniu nowych pokryć dachowych na niektórych stropodachach niewentylowanych, z uwagi na wysoki opór dyfuzji pap zgrzewalnych zachodzi często konieczność odpowietrzenia pokrycia. W celu odprowadzenia wilgoci z pod pokrycia dachowego stosujemy kominki wentylacyjne (jeden na ok. 40-60 m2)
Zasady wykonywania pokryć na nowych dachach
Dachy w strefie szkód górniczych, podlegające znacznym drganiom i osiadaniu zaleca się stosowanie pap polimerowo-asfaltowych na włókninie poliestrowej, których rozciągliwość względna wynosi 40%.
Najnowsze komentarze