ul. Sobieskiego 22 lok.1, Ruda Śląska

+48 609 928 346 [email protected]

Wykonujemy również małe naprawy i remonty na dachach w miarę możliwości czasowych. Opisz swój problem w formularzu kontaktowym lub emailu.

Technologia na przerobienie dachu betonowego płaskiego z ociepleniem żużlowym na dach drewniany płaski z ociepleniem wełną mineralną

Epoka komunizmu przymuszała ludzi do stosowania technologii o których dziś można śmiało powiedzieć, że były chybione. Przykładem jest choćby dach betonowy płaski ocieplony żużlem lub mieszanką żużlowo-żwirową. Powody tego stanu rzeczy były różne, ale przede wszystkim notoryczny brak materiałów i kłody, które rzucało miasto nie zezwalając budować inaczej. Dzień dzisiejszy pokazuje jak ciężkie życie jest pod takim dachem. W 80% budynków z takimi dachami jest problem z wilgocią, grzybem, przemarzaniem i robactwem. Naturalnie właściciele takich nieruchomości próbują się ratować, ale jest nierówna walka, którą z przykrością to muszę napisać – ale wygrywa woda. Bo cóż za sens jest w smarowaniu poszycia ze starej papy z burchlami powietrznymi i wodnymi lepikami, jak za miesiąc, no może trzy trzeba robić to ponownie? Cóż za sens ma montowanie kominków wentylacyjnych przebijając się do samego stropu przez ocieplenie żużlowe, skoro między stropem, a wylewką, na której przyklejona jest papa nie ma ruchu powietrza, które to by wyprowadziło wilgoć z żużlu lub jeszcze gorzej żużlu ze żwirem przez w/w kominki? A zupełnie nie trafionym pomysłem jest zgrzanie jakże szczelnej papy termozgrzewalnej na starą papę zamykając za przeproszeniem cały gnój czyli naciągnięty wodą strop, grzyb, mokry żużel, robale itd. pod tą papą. To jest jak ze zgnitym jabłkiem, które leży sobie na wierzchu skrzynki i od niego zaczynają gnić pozostałe, aż zgnije cała skrzynka. Tak również jest z domami pokrytymi papą, betonem i żużlem. Od dachu ciągną wodę ściany, budynek niszczeje, przy okazji pojawia się grzyb, dzieci chorują itd. A proszę uwierzyć, że np. w 28 tonach żużlu, który rzekomo jest ociepleniem na 80-metrowym dachu jest tej wody i wilgoci mnóstwo.

Ale dzisiaj są takie czasy, że technologie się zmieniły, a i materiałów jest mnóstwo. W związku z tym jest technologia, która pozwala na przewietrzanie stropodachu eliminując wszystkie negatywne zjawiska przypisane dachom betonowym. Jak to wygląda od strony technicznej? Otóż należy wyrzucić tony urobku z dachu i zastosować konstrukcję drewnianą ze szczelnym deskowaniem, papą termozgrzewalną, ocieleniem z wełny mineralnej 20 cm i odpowiednią wentylacją przestrzeni między stropem, a deskami. Przy tej technologii powietrze wchodzi między deską czołową i pod okapem w najniższym punkcie dachu, a wychodzi kominkami wentylacyjnymi w najwyższym punkcie dachu.

Oto zdjęcia z dachu, na którym ta technologia z powodzeniem zdaje egzamin ku uciesze właścicieli nieruchomości:

test